bermudský trojuholník času

Autor: Mária Kostovčíková | 22.11.2016 o 11:10 | Karma článku: 2,53 | Prečítané:  211x

Choroba našej doby...Strácame príliš veľa času nariekaním, že žiadny nemáme...                                                            citát-Anna Seghersová

     

Deň má 24 hodín,na malé výnimky pri zmene letného a zimného času.Nemáme čas...Žijeme v zhone, behu medzi prácou, domácnosťou, troškou času pre seba a rodinu. Kde sa stráca čas?

     Máme všetky výdobytky techniky, ktoré nám majú čas ušetriť.Napriek tomu „ nemám na nič čas, nestíham”, je bežná veta, ktorú najčastejšie počujeme.

      Nemusíme bežať na poštu s listami, pohľadnicami, šekmi.To všetko vyriešime meilami, platbami z internetbankingu. Staré časy, keď sme kupovali pohľadnice, vianočné, veľkonočné, k meninám, k narodeninám, sú nenávratne preč. V pohodičke sme napísali pár milých slov, pri káve, prilepili známky, a vhodili do poštovej schránky. Dnes  vianočný deň dostaneme nespočetný počet SMS správ, zvyčajne prekopírovaných, a poslaných od priateľa hromadne. Iskria vtipom, romantikou, ale chýba im závan toho  ľudského,obyčajného človečenstva.

      Nepíšeme listy. Nečakáme poštárku, kvôli tomu, či nájdeme v schránke obálku. Už nemáme čo skrývať v tajnej zásuvke. Koľko čara bolo vo chvíľach, keď v schránke na nás vykukoval list, zamilovaný, s nakresleným srdiečkom. Dnes klikneme na net, a pozrieme poštu. Bez toho, aby sme si mohli listy zviazať mašličkou a skryť do najtajnejšej skrýše. Čítať ich večer pred spaním, možno vložiť pod vankúš, aby sa nám krásne snívalo.

     Darčeky, knihy, všetko čo dá, kupujeme cez internet.Už len dočkať na kuriéra, ten nás nájde, predsa máme mobil. Bez mobilu sa cítime stratení, neschopní sa stretnúť s niekým. Nefunguje heslo stretneme sa o takej hodine, tam a tam. A stále sme sa stretli a našli sa. 

     Obklopujeme sa vecami, ktoré nám šetria čas. Od mikrovlnnej rúry, umývačky riadu, automatickej práčky, až po robotický vysávač. V núdzi odkázaní na donášku pizze. Nestíhame čítať, stiahneme si audioknihu. Už nečakáme na fotografie z dovolenky, kedy sme šli po hotové fotografie do fotoslužby až po týždni.Neprežívame ten pocit zvedavosti, čo na fotografiách nájdeme. Vkladáme zábery z dovolenky na internet hneď, veď naši známi musia vedieť, hneď a teraz, čo sme mali na raňajky, obed, večeru, čo kupujeme, v akom obchode.

     Nechcem sa vrátiť v čase...Pamätám časy bez mikrovlnky, internetu, notebooku, automatickej práčky, telefónu, i čas, kedy neexistovali jednorázové plienky. Napriek tomu som mala čas na rozdávanie. Čím viac vymožeností, tým máme menej času. Nevieme čas využiť pre naše dobro? Sú naši dnešní pomocníci dobrí sluhovia, ale zlí páni? Asi tak...

     Záleží len na nás, ako naložíme s časom, ktorý máme.Vypínam notbook, a idem von. Svieti tam slnko...

    

    

     

     

     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

SVET

Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?